Brak seksu w związku – przyczyny i skutki

Seks w związku jest istotnym aspektem. Rzadko kiedy pary otwarcie mówią o tym, że nie uprawiają już seksu. Wiele osób wstydzi się mówić o swoim życiu intymnym. Generalnie jest to temat tabu, w szczególności w naszym kraju. Często, w momencie, gdy seks w danej relacji zanika, to związek staje się czystą formalnością. Brak zbliżeń w relacji może świadczyć o tym, że w związku nie dzieje się najlepiej.

Główne przyczyny braku życia seksualnego w związkach

Ostatnio dosyć często się mówi o, tzw. białych związkach. Są to pary, które świadomie podejmują decyzję o tym, że nie będą ze sobą współżyć. Zdaniem wielu osób, prawdziwa miłość bez uprawiania seksu, nie jest możliwa. Zbliżenie intymne dwojga ludzi, to najpiękniejszy sposób okazania sobie uczuć. Przeważnie całkowity zanik życia seksualnego w związku, następuje stopniowo. Wtedy też pary przestają ze sobą rozmawiać. W zasadzie zaczynają żyć obok siebie, niż razem. Zatem, dlaczego ludzie rezygnują z życia seksualnego?

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to oczywiście wiara katolicka, która namawia wiernych do zachowania czystości przedmałżeńskiej, aczkolwiek po ślubie mąż i żona, mogą jak najbardziej się kochać i płodzić dzieci. Jedną z najczęstszych przyczyn zamierania życia seksualnego w obecnych czasach jest zanik popędu płciowego, w wyniku przyjmowania leków, takich jak antydepresanty czy tabletki antykoncepcyjne. Zmniejszony popęd seksualny może mieć również związek z zaburzeniami hormonalnymi oraz ciągłego stresu. Brak seksu w związku wynika również z małżeńskich kryzysów. Są sytuacje, w których małżonkowie nie mogą dojść do wzajemnego porozumienia, pojawiają się coraz to nowe negatywne uczucia, takie jak żal czy poczucie krzywdy, aż w końcu zaczynają unikać swojego dotyku. Czasami zdarzają się sytuacje, że partner chce ukarać swoją ukochaną osobę i odmawia współżycia. Powody takiego zachowania mogą być różne, np. kłótnia, czy podejrzenie o zdradę. Brak seksu może także współwystępować z różnymi zaburzeniami seksualnymi, np. spadkiem libido, zaburzeniami erekcji, bólem podczas stosunku, problemami z osiągnięciem orgazmu. Przyczyny związane z brakiem życia seksualnego w związkach mogą mieć różnorodny charakter. Każdy związek jest inny i posiada inne problemy z tym związane.

Skutki związane z brakiem życia życia seksualnego w związkach.

Seks jest bardzo ważnym elementem w związku, który łączy ze sobą dwoje ludzi. W ostatnim czasie seksuolodzy, dostarczają informacji, iż statystycznie dosyć spory procent par, cierpi na problemy natury seksualnej. Na początku każdego związku seks stanowi główne źródło zadowolenia i satysfakcji dla obojga partnerów. Namiętność osiąga wtedy najwyższy poziom. Z czasem do każdego związku wkrada się rutyna. Wiele par nie potrafi sobie poradzić z tym problemem. Narasta coraz większy dystans w sferze seksualnej. Wiele par zaczyna podchodzić wtedy do seksu w sposób mechaniczny, czyli musi wypełnić swój obowiązek wobec partnera. W momencie, gdy dana para nie zacznie na nowo odkrywać siebie i swoich potrzeb, łączący związek może stopniowo gasnąć. Na tym etapie wiele par zaczyna mieć spore kłopoty. Często zdarza się tak, że jeden z partnerów zaczyna po prostu unikać intymnych kontaktów ze swoim wybrankiem. Taki proces może nawet trwać kilka lat. Pojawia się wtedy sporo negatywnych emocji, dochodzących z obojga stron. Frustracja i niezadowolenie powodują stopniowy rozpad związku. Ten etap jest już tak ekstremalny dla pary, że albo dochodzi do całkowitego rozstania, albo para zaczyna działa i udaje się do seksuologa.

Rozmowa o seksie? Niekoniecznie

Najgorszym problemem w naszym społeczeństwie jest to, że o seksie w zasadzie się nie mówi. Czasami zdarzają się przypadki, że dana para bardzo się kocha, ale ma problemy natury seksualnej. Może gdyby mogli o tym otwarcie porozmawiać ze znajomymi, problem by uszedł z wiatrem? Niestety tematy związane z seksem są często przemilczane. Wiele osób mówi, że to wstydliwy temat. Nie, to nie jest wstydliwy temat rozmów. To ludzki temat, który dotyczy każdego z nas. Powinniśmy nauczyć się rozmawiać o seksie. To normalny i bardzo ważny temat, jak wiele innych w życiu.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Brak seksu w związku – przyczyny i skutki”

  1. Awatar Tomek
    Tomek

    Prawda…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *