Filmy o modzie – te najciekawsze

Filmy – zarówno dokumentalne, krótkometrażowe, jak i pełnometrażowe; filmy mają moc rozśmieszania lub płaczu w równym stopniu. Mogą kształcić, a przede wszystkim – inspirować do marzeń. Jedyną inną branżą, która inspiruje do marzeń, choć w inny sposób, ale z równą siłą i oślepiającą pasją, jest moda.

Bycie znanym aktorem lub projektantem to chyba dwa z najbardziej popularnych aspiracji, o jakich marzą młodzi ludzie. Ale ci, którzy podejmują kroki w celu spełnienia tych marzeń, mogą ręczyć za ciężką i kamienistą drogę przed sobą i często samotną podróż. Znalezienie ukojenia, inspiracji i edukacji z filmów jest dla początkujących projektantów jednym ze sposobów, aby zachować zdrowy rozsądek, nie poddawać się, czerpać inspiracje do nowych kolekcji lub po prostu wciągnąć w historię mody.

Poniżej znajdziesz wybór 4 najlepszych filmów o modzie. Nie wszystkie są osadzone w świecie mody, w rzeczywistości większość z nich nie ma nic wspólnego z ubraniami – ale są wyposażone w kostiumy, które zasługują na status ikony tak samo, jak kamizelka Buster Keaton Annie Hall czy dopasowane garnitury spódnicowe Dionne i Cher. A ponieważ w dzisiejszych czasach wszyscy potrzebujemy odskoczni, nie wspominając już o czymś, co będzie nas rozpraszać podczas godzin kwarantanny, pomyśleliśmy, że najlepiej będzie podzielić się z Wami naszymi ulubionymi filmami modowymi.

Diabeł ubiera się u Prady (The Devil Wears Prada)

Absolutna klasyka gatunku. Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku i opowiada historię prostej i naiwnej, świeżo upieczonej dziennikarki Andrei Sachs, która zostaje zatrudniona jako druga asystentka potężnej i wyrafinowanej Mirandy Priestly (vel Anna Wintour), bezwzględnej i bezlitosnej szefowej magazynu mody „Runway” (vel American Vogue).

Oglądanie go nie tylko przyprawia o dreszcze w kręgosłupie, wywołuje śmiech i konwulsje, ale także pozwala wspominać spojrzenie na modę z lat 2000. i bawić się w dniach chwały zespołów z Prady i Chanel.

Nić widmo (The Phantom Thread)

Akcja rozgrywa się w blasku powojennego Londynu w latach 50-tych XX wieku. Znany krawcowy Reynolds Woodcock (w tej roli zdobywca Oscara Daniel Day-Lewis) i jego siostra Cyril (Lesley Manville) znajdują się w centrum brytyjskiej mody, ubierając w królewskie stroje gwiazdy filmowe debiutantów i kobiety o charakterystycznym stylu The House of Woodcock.

Ten film o modzie maluje rozświetlający portret zarówno artysty w podróży twórczej, jak i klientów, którzy inspirują go i utrzymują w ruchu jego biznes i świat. Oszałamiające spojrzenie na świat couture – ciężka praca wszystkich zaangażowanych osób oraz obsesja i dbałość o szczegóły, których bez końca wymaga.

Spowiedź zakupoholiczki (The Secret Dreamworld of a Shopaholic)

Tak jak każda inna dziewczyna, Rebecca Bloomwood (Isla Fisher) uwielbia robić zakupy, ale problem w tym, że robi zakupy tak bardzo, że jest w dużym zadłużeniu. Marzy o pracy w słynnym magazynie mody Alette. Jednak kiedy traci pracę w magazynie ogrodniczym, przypadkowo trafia do magazynu finansowego, w którym staje się gwiazdą, ponieważ mimo że naprawdę pisze o modzie (swojej prawdziwej pasji), jej redaktorzy i czytelnicy interpretują ją jako mędrską metaforę o oszczędności i odpowiedzialności.. A przede wszystkim zakochuje się w swoim szefie. Jednak jej uzależnienie od zakupów stanowi zagrożenie dla jej życia miłosnego i kariery.

The September Issue (Wrześniowy numer)

Prawdopodobnie jeden z najważniejszych filmów/dokumentów w najnowszej historii przemysłu mody. Dokument wpuszcza nas w świat cenionego i często przerażonego montażysty Vogue’a i szefowej Anny Wintour. Dwugodzinna odyseja przykuwa uwagę swoim magazynem dramatem korporacyjnym, ponieważ pozwala widzowi po raz pierwszy spojrzeć na wydarzenia z prawdziwego magazynu o modzie. Film śledzi kreację, sesję zdjęciową i inspirację do wydania American Vogue’a we wrześniu 2007 roku – najbardziej poczytnego i ważnego numeru w kalendarzu Biblii Modowej. Dla każdego, kto interesuje się modą, jest to obowiązkowa lektura.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Filmy o modzie – te najciekawsze”

  1. Awatar Ani
    Ani

    Już zaglądam do netfixa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *