Jak przygotować się do podróży kamperem i co ze sobą zabrać?

Caravaning inaczej zwany też kamperowaniem to ostatni krzyk mody, ale wiecie, tym razem jest to moda, którą polecamy każdemu, bo nie skupia się na ubraniach, butach czy byciu stylowym, lecz pozwala poznawać świat. Caravaning jest formą turystyki, w której podróżuje się kamperem bądź samochodem z przyczepą kempingową. Warto tutaj zauważyć, że dzięki temu można sporo zaoszczędzić, bo zamiast w hotelu śpi się właśnie w przyczepie, ponadto można w niej jadać oraz przyrządzać posiłki.

O historii słów kilka

Nim przejdziemy do przedstawienia Wam jak przygotować się do podróży kamperem i co ze sobą zabrać, wspomnimy co nieco o historii caravaningu. Choć w Polsce jest to raczej stosunkowo nowa moda, to jednak zyskuje coraz większą popularność, choć nie można powiedzieć, że Polacy wcześniej nie podróżowali kamperami, ale nie na taką skalę jak dzieje się to obecnie. Jeżeli zaś chodzi o caravaning na świecie to można uznać, że narodził się on w Anglii na początku XX wieku. Wtedy też powstał pierwszy klub zrzeszający miłośników wycieczek kamperowych i nazywał się „The Caravan Club”.

Jak przygotować się do podróży kamperem?

Zasadniczo przygotowanie się do podróży kamperem nie różni się wiele od przygotowania do wycieczki, jeżeli Waszym środkiem lokomocji będzie samochód. No może poza tym, że w kamperze macie więcej miejsca i zdecydowanie większy komfort. Oczywiście na samym początku trzeba ogarnąć sam plan, czyli ustalić kierunek, posprawdzać czy w nie trzeba kupić dodatkowych winiet, a także jak wyglądać sytuacja na przejściu granicznym w krajach, które nie należą do strefy Schengen. Gdy ten etap mamy już za sobą to pozostaje spakowanie się. Tutaj zasada jest jedna, czyli zabieramy tylko rzeczy, których będziemy potrzebować, a więc bez zbytku. Jeżeli chodzi o ubrania czy ręczniki, to najlepiej wybrać te, które są szybkoschnące. Buty powinny być nie tylko wygodne, ale i mieć solidną podeszwę, gdyż dzięki temu nie tylko lepiej będzie się Wam prowadzić, ale także zwiedzać, szczególnie gdy wybierzecie się w trudniejsze warunki. Jeżeli zamierzacie w kamperze przygotowywać jedzenie, to niezbędne są choćby garnki, ale i talerze czy kubki, choć w przypadku właśnie talerzy i kubków możecie zakupić te jednorazowe. Wszystko zależy od Waszych preferencji. Na pewno na wyposażeniu powinny znaleźć się także ręczniki papierowe, dzięki którym szybko i łatwo wytrzecie np. wylany przez dzieciaki napój.

Akcesoria do kamperów, na które warto postawić

Poza samym wyposażeniem niezwykle ważne są niektóre akcesoria do kamperów. Otóż zwróćcie uwagę co jest na wyposażeniu Waszego pojazdu czy przyczepy, bo czasem okazuje się, że sporo rzeczy brakuje, szczególnie gdy kupiliście raczej starszy model. Oczywiście z kamperowaniem jest tak, że kto raz spróbuje ten się zakocha, dlatego warto uzupełniać brakujący sprzęt. Na pewno niezbędna jest lodówka, ale i płyta na gaz. Dodatkowo dobry akumulator to kolejne i to absolutne must have. Warto też pomyśleć o panelach fotowoltaicznych, dzięki którym nie będziecie musieli się zatrzymywać, by naładować akumulator. Do tego przyda się jeszcze pompka do zlewu, długi wąż do wody, a także przedłużacz i przyłącza CEE oraz podkłady do poziomowania.

Jak prowadzi się kampera?

Na wielu forach można znaleźć liczne pytania dotyczące tego, jak prowadzi się kampera. A odpowiedź na nie jest łatwa, podobnie jak prowadzenie, wszak nie różni się ono od prowadzenia samochodu, a jeżeli jeszcze macie suva to już różnicy zupełnie nie odczujecie. Oczywiście musicie pamiętać, że bardzo ważną kwestią jest samo ustawienie lusterek, dzięki któremu wyeliminujecie martwe pola. Jeżeli zaś chodzi o prędkość to z nią lepiej być ostrożnym, szczególnie nie polecamy Wam wyprzedzania, bo musicie zdawać sobie sprawę, że Wasz pojazd jest znacznie dłuższy niż przeciętny samochód, dlatego jedynie ten aspekt może wydawać się trudniejszy, ale tak poza tym nic nie powinno sprawić Wam problemu.

Caravaning jest świetnym wyborem nawet na podróże z dziećmi. Swoją drogą zwiedzenia Polski czy świata camperem jest zdecydowanie lepsze niż wykupowanie wycieczek w biurach podróży, bo wreszcie macie tyle czasu, ile chcecie, by zobaczyć dane zabytki czy nawet odwiedzić mniej znane miejsce.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *