Medycyna estetyczna czy chirurgia plastyczna – poznaj różnice i zastosowanie, a także podejmij dobrą decyzję

Tak naprawdę medycyna estetyczna powstała dopiero kilkadziesiąt lat temu wraz, a dokładnie 32, wraz z wprowadzeniem botoksu do zabiegów upiększających. Wtedy ta gałąź zaczęła znacząco się rozwijać. Z kolei chirurgia plastyczna tak naprawdę znana jest nawet od tysięcy lat, biorąc pod uwagę fakt, że ówcześni medycy, np. w Indiach podejmowali się operacji rekonstrukcyjnych powstałych po walce. W Europie rozwój chirurgii plastycznej rozpoczął się wraz z wprowadzenie znieczulenia w czasie I i II wojny światowej. Warto poznać różnice między nimi i zastosowanie, aby podjąć dobrą decyzję w indywidualnym przypadku.

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna – czym się różnią?

Przede wszystkim chirurgia plastyczna dotyczy zabiegów bardziej inwazyjnych przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym. To co odróżnia zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej to nie tylko rodzaj stosowanego znieczulenia, gdyż w pierwszym przypadku stosowane jest to miejscowe, najczęściej w postaci kremów znieczulających, ale również efekt. Nie chodzi o to, że jest lepszy czy gorszy, ale w przypadku chirurgii plastycznej jest po prostu trwały. Zabiegi medycyny estetycznej co pewien czas trzeba powtarzać, a aby osiągnąć dobry i długotrwały efekt dany zabieg należy wykonać w serii, tak jak zaleca lekarz, a nie jednorazowo.

Przewaga medycyny dla piękna nad chirurgią plastyczną – mała inwazyjność i szybka rekonwalescencja

Na pewno medycyna dla piękna realizowana w studiach urody jest silną konkurencją dla chirurgii plastycznej, a to ze względu na to, że wiele osób po prostu boi się operacji pod narkozą. Trzeba przyznać, że takie zabiegi niosą ze sobą zawsze ryzyko, zarówno wystąpienia komplikacji w czasie trwania, jak i powikłań po ich wykonaniu. Nie dotyczy to wbrew pozorom tylko błędów lekarskich, ale również specyficznej zbyt silnej odpowiedzi immunologicznej organizmu, prowadzącej do zapalenia ogólnoustrojowego. Osoby nie w pełni zdrowe nie zawsze mogą też poddać się zabiegom chirurgii plastycznej. Wtedy też proponowana jest im alternatywa w postaci medycyny estetycznej. Choć zabiegi nie dają trwałych efektów, to jednak mogą one utrzymywać się nawet przez kilka lat, w zależności od indywidualnych cech i uwarunkowań. Nie są tak inwazyjne jak operacje i pacjent może po nich od razu udać się do domu. Czasem potrzebna jest rekonwalescencja w domu, ale generalnie można funkcjonować w miarę normalnie, chroniąc jedynie skórę przed zanieczyszczeniami czy promieniowaniem UV.

Zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej – podobieństwa i różnice

Zabiegi liftingujące można wykonać zarówno w gabinecie medycyny estetycznej, jak i chirurgii plastycznej. W pierwszym przypadku są mało inwazyjne i polegają na wprowadzeni pod skórę np. osocza bogatopłtykowego albo nici Aptos. Te ostatnie mają właściwości liftingujące i pozwalają także na korekcję odstających uszu, garba na nosie, czy opadającego koniuszka nosa. Oczywiście dzięki nim można skutecznie wymodelować twarz czy pozbyć się kurzych łapek i bruzd. Nie trzeba zatem decydować się na liftng z użyciem skalpela w znieczuleniu ogólnym. Bo zabieg z nićmi Aptos wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i pacjent po wykonaniu zabiegu może udać się do domu, by kontynuować rekonwalescencję według zaleceń lekarza. Doskonałą ofertę zabiegów z użyciem nici Aptos czy osocza bogatopłytkowego ma mClinic. Likwidacja opadających powiek jest możliwa nie tylko przy użyciu skalpela, ale także technologii plazmowej w medycynie estetycznej. W medycynie estetycznej nie trzeba naciągać i przesuwać skóry, gdyż często wystarczy pobudzić komórki do produkcji kolagenu czy elastyny poprzez ultradźwięki czy zabiegi laserowe. Zabiegi podnoszące temperaturę skóry właściwej powodują przebudowywanie się komórek, zatem możliwe jest również metabolizowanie komórek tłuszczowych. Zatem liposukcja nie jest konieczna, zwłaszcza jeśli nadwaga nie jest duża.

Kiedy wybrać chirurgię plastyczną, a w jakiej sytuacji medycynę estetyczną?

Jeśli zakres zabiegów dostępnych w gabinetach medycyny estetycznej nie pozwala na zniwelowanie danego problemu, to można pomyśleć o chirurgii. Tutaj mamy na myśl chociażby wycinanie zmian skórnych. Kiedy stosuje się trening i chce się ujędrnić skórę po odchudzaniu, to jeśli nie była to skrajna otyłość, wymagająca usunięcia dużych płatów skóry, to lepiej zdecydować się na zabiegi ujędrniające medycyny estetycznej. Jeśli chodzi o zmarszczki sięgnięcie po chirurgię palstyczną powinno być ostatecznością, gdyż medycyna dla piękna w tej kwestii oferuje bardzo wiele różnorodnych zabiegów, także dla kobiet czy mężczyzn w zaawansowanym wieku.

Z naszej strony rekomendujemy medycynę estetyczną. Trzeba przyznać, że coraz prężniej się rozwija i te zabiegi, które do niedawna były zarezerwowane dla chirurgów, mogą być wykonywane przez lekarzy medycyny estetycznej, jak choćby wspomniana redukcja odstających uszu czy garba na nosie przy użyciu nici Aptos. Warto zatem zapisać się na konsultację najpierw do kliniki urody, by dowiedzieć się jakie nieinwazyjne zabiegi może zaproponować lekarz medycyny estetycznej.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *