Sutasz – jak zacząć i w co koniecznie się zaopatrzyć?

Biżuteria niewątpliwie stanowi dopełnienie każdej stylizacji, ale jej rola i zalety na tym się nie kończą. Może wspaniale podkreślać urodę, odwracać też uwagę od niedoskonałości i co ważne odmienić każdą, nawet nudną stylizację, dodając jej nutę oryginalności. Ale biżuterii wcale nie trzeba kupować, wszak zawsze można zdecydować się na sutasz, a dokładnie mówiąc haft sutaszowy.

Haft sutaszowy – co to takiego?

Sutasz często określany jest mianem haftu sutaszowego. Jest to technika wyrabiania biżuterii. Jednak w tym przypadku wykorzystuje się specjalne sznurki, a także koraliki czy kamienie. Dzięki temu efekt jest więcej niż wyjątkowy i co ważne taka biżuteria stoi w opozycji do słowa nuda, wszak nie jest pospolita. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze trendy pochodzą z Francji. I nie inaczej jest w tym przypadku. Otóż sutasz narodził się we Francji. Jeżeli chcielibyśmy dokładnie przetłumaczyć to słowo, to musielibyśmy określić je mianem szamerunku. A czym jest więc owy szamerunek? Jest to rodzaj ozdób wykorzystywanych w mundurach wojskowych. Często określanych też mianem pagonów. Zatem z początku haft sutaszowy wykorzystywany był do dekorowania żołnierskich mundurów, by podkreślić ich prestiż. Natomiast ta technika spodobała się także pozostałym obywatelom. Tutaj dużą rolę odegrały oczywiście kobiety. W czasach kryzysu, gdy nie było ich stać na biżuterię, a chciały się świetnie prezentować, same ją wykonywały wykorzystując właśnie plecionki.

Sutasz – jak wykonać i od czego zacząć?

Na samym początku musicie wiedzieć na czym polega owy haft. Zszywa się specjalne sznurki. Kluczowe znaczenie ma także ich wymiar, który nie powinien być większy niż 5 mm szerokości. Trzeba też wiedzieć, że sznurek ma dwie części. Są one oplecione wokół rdzenia. Każdy splot układa się w charakterystyczną literę V. Dodatkowo trzeba posiadać właściwe nici. Można wykorzystać te jubilerskie bądź monofilowe. I teraz najlepsze, otóż łącząc sznurki należy je od razu obszywać, a przy tym przyklejać kamienie, perły czy po prostu cekiny. Kleje do domu i warsztatu – takie pewnie każdy z Was posiada w domu i do klejenia biżuterii możecie je wykorzystać. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę, że owa technika wymaga naprawdę sporej cierpliwości, ale też precyzji i rzecz jasna wyobraźni, gdyż tylko wtedy można uzyskać wyjątkową biżuterię.

Sutasz – zadbaj o właściwe wyposażenie

Do wykonania biżuterii sutaszowej niezbędne są odpowiednie akcesoria czy zaopatrzenie. W żadnym wypadku nie należy przy ich zakupie kierować się ceną, lecz ważna jest ich jakość. Sznurki muszą być mocne, podobnie jak kleje, które znajdziecie w sklepie Ataszek. Przydadzą się też kaboszony, czy różne koraliki. Wbrew pozorom nie musicie wcale wybierać drogocennych kamieni. Sprawdzą się np. kaboszony z masy perłowej, gdzie cena jednej sztuki wynosi ok. 60 gr. Oczywiście możecie postawić na bardziej ekskluzywne materiały i wybrać choćby koral. Cena jednej sztuki o wysokości 2 cm to koszt ok. 60 zł. Możecie wykorzystać również gotowe oprawy, w których umieścicie masę perłową albo bazy, które swoim kształtem przypominają wsuwki. Niestety sutasz ma to do siebie, że jest dość trudny w wykonaniu. Jeżeli więc macie czas, to zawsze możecie zapisać się na jakiś kurs online. Dzięki temu zyskacie bardziej praktyczne umiejętności.

Sutasz – o błędach w kilku zdaniach

Na pierwszy rzut oka haft sutaszowy wydaje się banalnie prosty. Jednak gdy się mu przyjrzymy bądź zaczniemy go wykonywać okazuje się, że nic prostego w nim nie ma. Dlatego też pamiętajcie, aby zachować precyzję i dokładność. Jeżeli na jakimś etapie pomylicie się przy wiązaniu haftu, to musicie go rozplątać, gdyż w innym przypadku efekt wizualny będzie już zaburzony. Kolejnym błędem, jaki popełnia wiele osób jest zbyt mocne naciąganie nici. Niestety przez to sznurki zaczynają tworzyć fale i nie układają się właściwie wokół kamienia. Jeżeli nie będziecie ich wyrównywać często palcami to także efekt Was nie zadowoli. Zresztą nikt nie powiedział, że sutasz jest łatwy. Na szczęście metodą prób i błędów można dojść do precyzji, a nawet perfekcji. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie musicie pamiętać o właściwym wykończeniu biżuterii. Aby ukryć wewnętrzną część pracy, gdzie widać końcówki sznurków bądź klej, należy wykorzystać np. skórę. Można także wykorzystać filc czy ankarę.

Jeżeli chcecie się wyróżniać i lubicie niebanalne dodatki, to koniecznie nauczcie się tej techniki.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *